לקבלת מידע: 03-9214469

חשיבותו של הלוגו הנכון

פורסם בתאריך 25/01/2015

היסטוריית ויצירת הלוגואים

מהו לוגו? לוגו, או בשמו העברי סמליל, הוא ייצוג ויזואלי גרפי – איור, עיבוד טקסט וכדומה – הנוצר בכדי לסמל ולייצג גוף מסוים (לרוב מסחרי) ולהיות מזוהה איתו בתודעה הציבורית. בקיצור – לוגו הוא הסמל שהופך את החברה למותג. אם נכנס לשיעור היסטוריה קצר, נגלה שהנטייה לסמן ייצור מסחרי כלשהו בצורה ויזואלית היא לא חדשה כלל וכלל – מכיוון שגם הטבעת סימנים מזהים במטבעות עתיקים נחשבת כיום כמקור היסטורי למה שאנו מכירים כלוגואים. עם זאת, את הגורם הישיר יותר להתפתחות הלוגו כפי שאנו מכירים אותו כיום הוא בסימנים המסחריים שהביאה איתה המהפכה התעשייתית. באמצע המאה ה-19 התחוללה בעולם המערבי המהפכה התעשייתית, אז ייצור המוני החל להיות נפוץ – והחברות והמפעלים השונים החלו לסמן את מוצריהם בסימנים מסחריים מאפיינים. הראשונים לבחור ציור אבסטרקטי ולשייך אותו למוצר מסחרי היו מבשלת הבירה האנגלית באס, שבסביבות שנת 1870 בחרה כסימן מסחרי סמל פשוט – משולש אדום (שעדיין מייצג אותה גם כיום). מאז ועד היום – אין חברה מסחרית המספקת שירות או מוצר, לא בוחרת לעצמה לוגו שמייצג אותה ונהיה בלתי נפרד מהזהות שלה.

מה לוגו צריך לשקף, ואיך לעצב אותו?

בכדי ליצור לוגו טוב לחברה, צריך לחשוב על שני גורמים – מה הוא מייצג וכיצד הוא נראה. הלוגו צריך, בראש ובראשונה, להיות פשוט יחסית לעיניים וקל לצפייה – ולא לסבך את הלקוח. בנוסף, הלוגו צריך לייצג את הערכים והשירותים שהחברה מעניקה. חברה שמנסה ליצור לעצמה לוגו תיעזר לעתים קרובות בשירותי מעצבים גרפיים – שיצטרכו בראש ובראשונה לפענח את אופי הארגון, ואז לעצב לוגו לפיו.

דוגמאות בולטות ובלתי נפרדות מחיי היום-יום שלנו

בחלק מהחברות, העמותות והמפלגות המוכרות ביותר במדינה ובעולם כיום, הלוגו הוא שם נרדף וחלק בלתי נפרד מהזהות הארגונית של הגוף. דוגמה מצוינת לכך היא הלוגו של חברת אל על, הפונה בעיקר לקהל ישראלי שמתייחס אליה כחברת התעופה הלאומית – וכך הלוגו שלה משלב בתוכו את הצבעים הלאומיים – כחול ולבן – באותיות עבריות ואנגליות – כך שהוא משקף את היותה חברה בין לאומית הפונה ללקוחות ישראליים שרוצים להרגיש בבית בכל מקום בעולם. דוגמה בולטת נוספת היא חברת נייקי – חברת הנעליים ומוצרי הספורט. כשאנחנו חושבים על נייקי, אנחנו חושבים קודם כל על סימן ה"סוויש" – אותו 'וי' מעוגל שמזוהה כל כך עם כל מוצרי החברה.

לוגו טוב שווה ערך פרסומי רב

כאמור, הלוגו שלכם הוא חלק בלתי נפרד מהזהות של החברה שלכם – ולוגו טוב עושה עבודת פרסום לא פחות חשובה מזו של פרסום בשלטי חוצות, בטלוויזיה או באינטרנט. לכן – יש לבחור אותו בקפידה.

צור קשר

שנקר 13 קרית אריה פתח תקווה | טלפון: 03-9214469